Call Center

Disponibil Luni - Vineri În intervalul orar 08:30 - 19:00

Agenția online

Agenţia online este platforma ENGIE unde puteţi transmite indexul autocitit, vizualiza istoricul facturilor şi al consumului, puteţi plăti factura online şi nu numai.

Descarcă aplicaţia

Viața înseamnă dinamism! Acum nu mai ai grija facturilor, plăților și transmiterii indexului autocitit: le ai pe toate în aplicația mobilă engiemobile.  

Utile

Aici poţi accesa rapid cele mai importante informaţii despre factură, modalităţi de plată sau alte subiecte de interes pentru tine.  

Urgenţe gaze

Anunţă orice defecţiune tehnică a instalaţiei de gaze naturale la numerele de telefon:
021 9281 - Număr unic la nivel naţional 0800 877 778 - TelVerde

Oferte electricitate

Mută plimbările din parc în grădina blocului tău. Transformă spaţiul într-un adevărat loc de bucurie şi relaxare. Da. E posibil: spaţii verzi, linişte, relaxare şi...energie electrică de la ENGIE.

ENGIE construieşte oferte adaptate oricărui tip de client. Oferta noastră pentru asociaţiile de proprietari este construită pe praguri de consum care să te ajute să alegi ceea ce ai nevoie, simplu şi rapid.

Ai multe motive să alegi ENGIE 

  • Preţ fix pe toată durata contractuală care te ajută să planifici bugetul
  • Cost zero la schimbarea furnizorului, iar noi ne ocupăm de toate formalităţile pentru ca tu să ai timp pentru treburile administrative
  • Contract transparent, fără clauze ascunse
  • Stabilitate a unui furnizor de încredere

Ofertele ENGIE aproape de tine

Detalii ofertă

Ofertă-tip valabilă până la 30.06.2018

Perioadă valabilitate de preţ: 12 luni

Termen de plată a facturii: 30 de zile

Legendă

TM: Tarif mediu

EE: Energie electrică

TG: Tarife zonale serviciu transport, pentru introducerea de electricitate în reţea

TL: Tarife zonale serviciu transport, pentru extragerea de electricitate din reţea

Oferta-tip de energie electrică ENGIE e-Ampero (energie activă și tarife reglementate) pe zone de distribuție

Componente preţZonededistribuţie
BANATDOBROGEAMUNTENIAMOLDOVAOLTENIAMUNTENIA NORDTRANSILVANIA NORDTRANSILVANIA SUD
Energia activă 0,275 0,275 0,275 0,275 0,275 0,275 0,275 0,275
TM introducere EE în rețea (TG) 0,00105 0,00105 0,00105 0,00105 0,00105 0,00105 0,00105 0,00105
Tarif extragere EE din reţea (TL) 0,01573 0,01573 0,01573 0,01573 0,01573 0,01573 0,01573 0,01573
Tarif pentru serviciul de sistem 0,01317 0,01317 0,01317 0,01317 0,01317 0,01317 0,01317 0,01317
Tarif distribuţie Joasă Tensiune 0,15332 0,17620 0,14268 0,17672 0,16968 0,15571 0,15735 0,16080
Energie activă cu tarife incluse 0,458 0,481 0,448 0,482 0,475 0,461 0,462 0,466
Contribuţie cogenerare 0,01194 0,01194 0,01194 0,01194 0,01194 0,01194 0,01194 0,01194
Certificate verzi 0,04647 0,04647 0,04647 0,04647 0,04647 0,04647 0,04647 0,04647
Accize consum necomercial 0,00474 0,00474 0,00474 0,00474 0,00474 0,00474 0,00474 0,00474
Total energie activă 0,521 0,544 0,511 0,545 0,538 0,524 0,525 0,529
Taxa de rezervare lei/zi0,00,00,00,00,00,00,00,0

Zonele de distribuție pe județe sunt:

Oltenia: Argeș, Vâlcea, Gorj, Olt,Teleorman, Dolj, Mehedinți; Muntenia Nord: Galați, Prahova, Buzău, Brăila, Dâmbovița, Vrancea; Transilvania Nord: Bihor, Satu Mare, Sălaj, Cluj, Bistrița Năsăud, Maramureș; Transilvania Sud: Brașov, Alba, Harghita, Covasna, Sibiu, Mureș; Banat: Timiș, Arad, Hunedoara, Caraș-Severin; Dobrogea: Tulcea, Constanța, Ialomița, Călărași; Muntenia: Ilfov, Giurgiu, București; Moldova: Suceava, Botoșani, Neamț, Iași, Bacău, Vaslui.

Descarcă ofertela în format pdf: ENGIE e-Ampero.

Condiţiile ofertei sunt completate de clauzele contractuale generale. Preţurile finale sunt exprimate în lei/kWh şi conţin următoarele tarife reglementate: tarif distribuţie, tarif introducere energie electrică, tarif extragere energie electrică. Preţurile finale nu conțin: contribuţie cogenerare (0,01194 lei/kWh), acciză comercială (0,00237 lei/kWh), certificate verzi (0,00346 lei/kWh), energie reactivă, T.V.A. (19%);  acestea vor fi facturate separat. Preţurile finale se pot modifica în funcţie de schimbările tarifelor reglementate aprobate de Autoritatea Naţională de Reglementare în Domeniul Energiei.

Energia activă şi tarifele reglementate nu conţin TVA.

Indiferent de distribuţie, preţul energiei active pentru oferta ENGIE e-Ampero (consum ≤ 500.000 kWh/an) este 0,275 lei/kWh. Preţul energiei active rămâne fix pe perioada contractuală.

În funcţie de distribuitorul care deserveşte zona în care se află locul tău de consum, la energia activă se adaugă tarife de sistem şi tarife de distribuţie, acestea din urmă fiind în funcţie şi de nivelul de tensiune de la locul respectiv de consum. Ambele tipuri de tarife sunt reglementate de A.N.R.E.

BANATDOBROGEAMUNTENIAMOLDOVAOLTENIAMUNTENIA NORDTRANSILVANIA NORDTRANSILVANIA SUD
Tarife de sistemTM introducere EE în reţea (TG)0,001050,001050,001050,001050,001050,001050,001050,00105
TM extragere EE în reţea (TL)0,015730,015730,015730,015730,015730,015730,015730,01573
Tarif pentru serviciul de sistem0,013170,013170,013170,013170,013170,013170,013170,01317
Tarife de distribuţieÎnaltă tensiune0,016220,018740,009380,01780,021540,014790,018730,02029
Medie tensiune0,050630,055290,037840,057170,062810,046330,060110,06038
Joasă tensiune0,153320,17620,142680,176720,169680,155710,157350,1608

Zonele de distribuție pe județe sunt:

Oltenia: Argeș, Vâlcea, Gorj, Olt,Teleorman, Dolj, Mehedinți; Muntenia Nord: Galați, Prahova, Buzău, Brăila, Dâmbovița, Vrancea; Transilvania Nord: Bihor, Satu Mare, Sălaj, Cluj, Bistrița Năsăud, Maramureș; Transilvania Sud: Brașov, Alba, Harghita, Covasna, Sibiu, Mureș; Banat: Timiș, Arad, Hunedoara, Caraș-Severin; Dobrogea: Tulcea, Constanța, Ialomița, Călărași; Muntenia: Ilfov, Giurgiu, București; Moldova: Suceava, Botoșani, Neamț, Iași, Bacău, Vaslui.