Istoricul implicării

Turneul de tenis feminin ,,Gaz de France Stars’’, prima ediţie

În perioada 31 iulie -5 august 2007 s-a desfăşurat la Centrul Naţional de Tenis, turneul feminin de tenis Gaz de France Stars, aflat la prima ediţie şi dotat cu premii în valoare de 25.000 $.În competiţie au luat startul cele mai bune jucătoare românce, printre care s-au numărat Sorana Cîrstea, Simona Halep, Alexandra Dulgheru.

Acesta este primul eveniment organizat în urma încheierii parteneriatului între companie şi Federaţia Română de Tenis în martie 2007, fiind şi cea mai importantă axă din cadrul colaborării deoarece dă şansa jucatoarelor românce, junioare şi senioare, să joace acasă în faţa publicului lor.

Turneul a fost câştigat de jucătoarea Sorana Cîrstea, care a învins-o în finală pe compatrioata ei, Alexandra Dulgheru. ,, Mi-am dorit foarte mult să câştig acest turneu, a fost destulă presiune pentru că a fost singurul turneu pe care l-am jucat acasă pe zgură’’.